Kriss USA KV10PBL20 Vector Gen II SDP 10mm Auto 5.50" 15+1 Black Black Polymer Grip
MPN: KV10PBL20  |  UPC: 810237024317
In Stock (Hurry - Only 2 left!)
Loading...
Available for purchase in 40 states See States
Available for purchase in all U.S. States except:
  • California
  • Connecticut
  • Hawaii
  • Illinois
  • Maryland
  • Massachusetts
  • New Jersey
  • New York
  • Rhode Island
  • Washington
PRODUCT DESCRIPTION
Kriss KV10PBL20 KV10-PBL20: KRISS Vector GEN II SDP - 10MM - BLACK
• Closed bolt delayed-blowback
• Polymer composite frame material & advanced metal components
• Threaded barrel
• Smooth pivoting trigger w/audible tactile reset
• Short throw ambidextrous safety lever
• Magpul MBUS® low-profile folding sights
• Full-length Picatinny top rail
• Short bottom rail
• Quick-detach rear sling attachment point
• 4-Pin tool-less disassembly
• Charging handle/brass check function
• Includes (1) Glock mag. & cleaning kit
• Ht.: 6.8"
• OAL: 16.75"; 24.25" (w/optional stabilizing brace)
• Wt.: 5.9 lbs.
• Capacity: 15
• Barrel length: 5.5"
KEY SPECS
Manufacturer
KRISS
Caliber/Gauge
10mm